Avropa Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatının (ATƏT) baş katibi Feridun Sinirlioğlu, Bosniya və Herseqovinadakı siyasi böhranın aradan qaldırılmasını dəstəklədiklərini ifadə edərək, “ATƏT ölkədə demokratik təsisatların gücləndirilməsi və təhlükəsizliyin təmin edilməsi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirməyə hazırdır” – deyib.
Elchi.az xəbər verir ki, Sinirlioğlu paytaxt Sarayevoya rəsmi səfəri çərçivəsində Bosniya və Herseqovinanın xarici işlər naziri Elmedin Konakoviç ilə görüşüb.
İclasın gündəliyinə Bosniya və Herseqovinanın iki qurumundan biri olan Serb Respublikası (RS) prezidenti Milorad Dodik və RS Milli Assambleyasının (NSRS) ölkə konstitusiyasına zidd olan qərarları müzakirə edilib.
Ortaq mətbuat şərhində çıxış edən Sinirlioğlu, bölgənin sabitliyinə Bosniya və Herseqovinadakı mövcud siyasi vəziyyətin də təsir etdiyini və bunun narahatlıq doğurduğunu bildirib.
Sabitliyin Bosniya və Herseqovina və region üçün əsas əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirən Sinirlioğlu, aşağıdakı qiymətləndirmələri etdi:
” ATƏT uzunmüddətli sülhə nail olmaq üçün 30 ildən artıqdır ki, Bosniya və Herseqovina ilə işləyir. Bununla belə, mövcud siyasi vəziyyətin ciddi daxili nəticələri var və bu, regional sabitliyə uzunmüddətli təsir göstərə biləcək bir inkişaf kimi narahatlıq doğurur. ATƏT Bosniya və Herseqovinadakı nizam-intizamı qorumağa çağırır.”
Konstitusiya quruluşunu pozanların heç bir qanuni əsası olmadığını deyən Sinirlioğlu, böhrandan demokratiya və dialoq yolu ilə çıxa biləcəyini söylədi.
Sinirlioğlu ATƏT-in Bosniya və Herseqovinadakı siyasi böhranın aradan qaldırılmasına dəstək verdiyini ifadə edərək, “ATƏT ölkədə demokratik təsisatların gücləndirilməsi və təhlükəsizliyin təmin edilməsi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirməyə hazırdır”- deyib.
Bosniyanın xarici işlər naziri Elmedin Konakoviç bildirib ki, ATƏT-in Avropada sabitlik və təhlükəsizliyi təmin etmək missiyası onlar üçün vacibdir.
Konakoviç Bosniya və Herseqovinadakı qeyri-sabitliyin Balkanlarda və Avropada qeyri-sabitlik demək olduğunu qeyd edib və deyib:
“Sinirlioğluna Bosniya və Herseqovinanın Avropaya inteqrasiya yolunda əldə etdiyi imkanlar barədə məlumat verdim. Bazarımızın Avropaya inteqrasiyası, sərmayədarların gəlməsi, yeni iş imkanlarının açılması və gənclərin ölkədə qalması şansımız var. Avropaya gedən yolda bir nəfər və onun siyasi təşkilatı qarşımızda dayanır: Milorad Dodik. O, bütün problemlərin həlli, dövlətin və vətəndaşın bütün problemlərinin həlli üçün səy göstərir.”
Konakoviç deyib ki, Dodikin onun separatçı ideyalarını dəstəkləməyən serblərə qarşı sanksiyalarla hədələməsi siyasi böhranı daha da dərinləşdirir.
Sinirlioğlu Xarici İşlər Nazirliyində keçirdiyi təmaslardan sonra Bosniya və Herseqovina Rəyasət Heyətinin bosniyalı üzvü Denis Beciroviç və xorvatiyalı deputat Zeljko Komşiç ilə görüşüb.
Bosniya və Herseqovinada siyasi gərginlik
Bosniya və Herseqovina Məhkəməsi separatçı çıxışları ilə gündəmə gələn Dodiki “Ali Nümayəndəliyin (YTK) qərarlarına hörmət etmədiyi” səbəbiylə 1 il həbs və 6 il siyasi qadağaya məhkum edib.
Məhkəmə qərarından dərhal sonra RS Milli Assambleyası (NSRS) dövlət qurumlarının fəaliyyətini qadağan etdi: Bosniya və Herseqovina Ali Məhkəmə və Prokurorluq Şurası (VSTV), Bosniya və Herseqovina Prokurorluğu, Bosniya və Herseqovina Məhkəməsi və Bosniya və Herseqovina Mühafizəsi və A.Ş RS qurumu.
Dodik və NSRS-nin verdiyi qərarlar milli mətbuatda “çevriliş” kimi qələmə verilərkən, Bosniya və Herseqovina Konstitusiya Məhkəməsi sözügedən qərarları ləğv edib.
Bütün xəbərdarlıqlara baxmayaraq separatçı addımlarını davam etdirən Dodik NSRS-də sözdə yeni konstitusiyanın müzakirə ediləcəyini bildirərək, bu yeni tənzimləmədə “RS-nin öz müqəddəratını təyinetmə hüququ” və “RS Ordusunun yaradılması” kimi “separatçı” maddələrin yer aldığı bildirilib.
Bosniya və Herseqovina Prokurorluğu Dodik, NSRS prezidenti Nenad Stevandiç və RS baş naziri Radovan Viskovic üçün “konstitusiya quruluşunu təhdid etmək” ittihamı ilə həbs qərarı çıxarıb. Həbs qərarına əməl etməyən bu şəxslər barəsində sonuncu dəfə məişət həbsi qərarı verilib.