Rəsmi olaraq təsdiqlənmiş Almaniya ordusu, parlamentin müdafiə xərclərinin ciddi borclanma qaydalarından azad edilməsinə səs verməsindən sonra böyük investisiya artımı üçün təsdiq qazandı.
Elchi.az xəbər verir ki, BBC-yə danışan Almaniya Baş Qərargahının rəisi Karsten Breuer Rusiyanın təcavüzünün yalnız Ukrayna ilə məhdudlaşmayacağına inandığını və resursların bu qədər artırılmasının təcili ehtiyac olduğunu bildirib: “Bizi Rusiya təhdid edir. Bizi Putin təhdid edir. Bunun qarşısını almaq üçün əlimizdən gələni etməliyik”.
Breuer NATO-nun da dörd il ərzində baş verə biləcək hücuma hazır olması lazım olduğunu bildirir: “Məsələ mənim hazırlaşmağım üçün nə qədər vaxt verməsi deyil, Putinin bizə nə qədər vaxt verəcəyidir. “Nə qədər tez hazırlaşsaq, bir o qədər yaxşıdır.” “İki dünya müharibəsinə başladıq” Rusiyanın Ukraynaya hücumu Almaniyada düşüncə tərzini kökündən dəyişdi. Onilliklər ərzində Almaniyada müharibənin başlaması, insanların iki dünya müharibəsini qəbul etməsinə səbəb olduğunu söylədi Mən Berlində çıxış edən ABŞ-da fəaliyyət göstərən Alman Marşal Fondundan Ziener “İkinci Dünya Müharibəsinin bitməsindən 80 il keçməsinə baxmayaraq, Almaniyanın münaqişəyə qarışmaması fikri bir çox insanın DNT-sinə kök salıb”.