Saturnun halqaları yox olur
Günəş sisteminin ən diqqət çəkən planetlərindən biri olan Saturn bu həftə sonu adi görünüşündən çox fərqli görünəcək. Onun məşhur üzükləri Yerdən baxanda demək olar ki, tamamilə yoxa çıxmış kimi görünəcək. Ancaq narahat olmaq lazım deyil, bu vəziyyət müvəqqətidir.
Elchi.az xəbər verir ki, bu fenomen planetlərin mövqelərindən qaynaqlanan optik illüziyadır. Saturnun öz orbitində 26,73 dərəcə meyli var, Yerinki isə 23,5 dərəcədir. İki planet Günəş ətrafında hərəkəti zamanı düzləşdikdə, Saturnun halqaları demək olar ki, tamamilə üfüqi olaraq Yerə doğru yönəlir. Bu, üzüklərin demək olar ki, görünməz olmasına səbəb olur.
Dr. D., Miçiqan Dövlət Universitetinin Abrams Planetariumunun direktoru, “Saturn və Yer Günəş ətrafında fırlandıqca, biz bəzən Saturnun halqalarını birbaşa kənarında görmək üçün mövqe tuturuq” Şannon Schmoll deyib.
“Üzüklər çox incə olduğundan onları bu bucaqdan görmək demək olar ki, mümkün deyil.
Üzüklər yenidən nə vaxt görünəcək?
Bu nadir səma hadisəsi ən çox Mart ayının son həftəsində görünəcək. Üzüklər aprel ayına qədər demək olar ki, tamamilə yox olacaq.
Bununla belə, Saturn orbitinə getməyə davam etdikcə halqalar yenidən görünməyə başlayacaq. Dr. “Güclü teleskoplarla halqalar tezliklə yenidən görünəcək. Ancaq təsadüfi müşahidəçilər üçün üzüklərin yenidən tam görünməsi bir neçə ay çəkəcək” dedi Schmoll.
Bu hadisə nə qədər nadirdir?
Saturnun halqalarının bu şəkildə yox olması təxminən hər 13-15 ildən bir baş verir. Bu hadisə daha əvvəl 1980, 1995 və 2009-cu illərdə baş vermişdi. NASA-nın məlumatına görə, növbəti halqaların yoxa çıxması hadisəsi 2038 və ya 2039-cu illərdə baş verəcək. Mütəxəssislər o zaman Saturnun mövqeyinin müşahidə üçün daha uyğun olacağını və halqaların yoxa çıxma prosesinin daha aydın görünəcəyini bildirirlər.
Bu həftə sonu səmaya baxmağı unutmayın, çünki Saturn halqaları olmadan çox qeyri-adi görünəcək.