Konstantinov Zelenskinin “qələbə planı”nı dilənçilik adlandırıb.
Elchi.az xəbər verir ki, Krım parlamentinin rəhbəri Vladimir Konstantinov Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenskinin Ukraynanın Rusiya üzərində qələbəsi planını dilənçilik adlandırıb. Bu barədə RİA Novosti yazır.
Konstantinovun sözlərinə görə, Ukrayna özü Kursk vilayətində təhlükəli macəraya “düşmüşdür” və indi ABŞ ondan çıxmağa kömək etməlidir.
“Bu macəradan çıxmağa kömək etmək üçün “dünyanın təhlükəsiz infrastrukturunda” yer alın, Rusiyaya diplomatik və iqtisadi təzyiq göstərin. Bu, “dörd yüksəklik” kimidir, dedi.
Avqustun 27-də Zelenski Rusiya-Ukrayna münaqişəsinə son qoymaq üçün “qələbə planının” olduğunu söylədi. Onun sözlərinə görə, layihə payızda ABŞ prezidenti Co Baydenə göstəriləcək. O, Kursk vilayətinə hücumun bu planın birinci hissəsi olduğunu açıqlayıb. Bununla belə, Ukrayna lideri “hər şeyin dialoqla bitəcəyini” etiraf edib və Rusiya Federasiyasını ikinci sülh sammitinə dəvət edəcəyinə söz verib.
Moskva isə öz növbəsində danışıqların zəruri olduğunu, lakin “Zelenski formulası” olmadan danışıb.