Həmas İsrailin Qəzza zolağında fələstinli mülki vətəndaşlara qarşı hücumlarını artırmasını pisləyib və beynəlxalq ictimaiyyəti İsrail ordusunun törətdiyi cinayətləri dayandırmaq üçün hərəkətə keçməyə çağırıb.
Elchi.az xəbər verir ki, HƏMAS-ın bəyanatında deyilir: “Müharibə cinayətkarı Netanyahu hökuməti Qəzza zolağında dinc əhaliyə qarşı amansız müharibəsini davam etdirir, faşist ordusu isə Ramazan bayramının ikinci günündə yaşayış məntəqələrini və qaçqın çadırlarını vəhşicəsinə bombardmanını gücləndirib”. ifadələrdən istifadə edilmişdir.
Bəyanatda bu hücumların beynəlxalq ictimaiyyətin gözü qarşısında “İsrailin soyqırımı və məcburi köç siyasəti” çərçivəsində və qisas məqsədi ilə həyata keçirildiyi, müdafiəsiz mülki əhali və sığındıqları düşərgələrin hədəf alındığı vurğulanıb və bu hücumların artması pislənilib.
Bəyanatda həmçinin ABŞ-ın “beynəlxalq hesabatlılıq alətlərindən yan keçmək” cəhdləri pislənilib və bunu “Fələstin xalqına qarşı soyqırım müharibəsində bilavasitə iştirak” kimi qiymətləndirilib.
Bəyanatda beynəlxalq ictimaiyyəti, ərəb və islam dünyasının dövlət və xalqlarını “İsrailin cinayətlərini və beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozmasını dayandırmaq üçün” hərəkətə keçməyə çağırıb.